Rozsądne podejście do nauki
Uczymy się nie dla innych, by być tylko od nich lepszym. Bardziej zwracamy uwagę na samym siebie. Zależy nam na tym, aby być mądrzejszym i bardziej wykształconym dla siebie. Później dzięki temu o wiele łatwiej jest nam zmotywować się do nauki i uzyskiwać dzięki temu większe kwalifikacje. Na pewno później przydadzą się nam one w dorosłym życiu. A jeśli już pracujemy zawodowo, to i tak nie powinniśmy poprzestawać się rozwijać. Dlaczego?
Aktualnie wykonywana praca nie będzie wieczna. Możliwe, że z czasem ją stracimy. Możemy jednak wysilać się także w innym zakresie, a nawet posiadać pewien biznes na boku. Dzięki temu dajemy sobie do dyspozycji nie tylko rozwój, ale nowe źródła dochodów, co sprawia, że nasza sytuacja finansowa jest jeszcze stabilniejsza.
Ile uczyć się każdego dnia?
Okazuje się, że nasz mózg jest jak mięsień, nad którym możemy pracować przez cały czas. I co ważne, regeneruje się codziennie. To sen sprawia, że nasz mózg odpoczywa. Nie oznacza, że wtedy nie pracuje. Nadal pracuje, ale na innych obrotach. Przetwarza informacje zdobyte w ciągu dnia, rozwiązuje pewne problemy, zapamiętuje często powtarzane rzeczy. Natomiast każdego dnia rano odczuwamy, że mamy przygotowany umysł do dalszej nauki. I właśnie z takiej okazji nie powinniśmy rezygnować. Dzięki temu żaden dzień nie okaże się dla nas stracony.
Dostrzeżemy, że mamy możliwość uczyć się samodzielnie, za pomocą dobrze wyszukanych materiałów. Aktualnie nie mamy problemu z dostępem do cennej wiedzy, kursów, szkoleń, książek czy nawet audiobooków. Jest ich bardzo wiele, więc nawet musimy się dobrze wyszukiwać te, które okażą się dla nas bardzo praktyczne. Gdy o tym dokładnie pamiętamy, to z czasem zaczynamy osiągać jeszcze lepsze rezultaty. I warto jest spojrzeć tutaj na siebie ze znacznie większej perspektywy. Dzięki temu nigdy nie dojdziemy do wniosku, że już wszystko wiemy i nie musimy się rozwijać. Nadal będziemy chcieli wyznaczać sobie nowe cele związane z nauką. Jeśli na przykład opanowaliśmy dobrze 1 język obcy, to będziemy chcieli zająć się również kolejnymi. Podobnie, gdy mamy zamiar rozwijać się w kierunku programowania. Nie poprzestaniemy na 1 języku C+ czy Java, lecz poznamy również inne.
Na naukę możemy wtedy poświęcać każdego dnia na przykład 1-2 godzin. Ale dobrze jest wtedy zadbać o spokojne warunki do nauki i pozytywne nastawienie. Musimy się wtedy maksymalnie skupić, a ta forma nauki przyniesie piękne wyniki, co okaże się później widoczne.
Jak uczymy się w XXI wieku?
Nie musimy mieć aktualnie dostępu do szkoły czy pewnych nauczycieli, którzy musieliby zapewniać nam indywidualne lekcje. Wszystko może odbywać się online, ponieważ wiele materiałów trafiło do sieci. I zostały one jeszcze przedstawione w bardzo przystępny sposób. Dzięki temu zapoznawanie się z nimi okazuje się dla nas bardzo wygodne. Wcześnie rano, a zarazem późno wieczorem możemy poświęcić czas na naukę. I jeśli tak czynimy, to później widzimy, że przeszliśmy kolejny kurs, szkolenie. Otrzymujemy nowy certyfikat. Ale nie tylko tak po prostu. Lecz uczymy się w temacie, który nas rozwija i później możemy daną wiedzę praktycznie wykorzystać.
Pomyślmy na przykład o osobie, która zajmuje się przygotowywaniem treści, czyli contentu na strony internetowe. Jej postanowieniem jest opanowanie pewnych języków obcych. W jakim celu? Chcemy pisać także dla klientów zagranicznych, w innym języku. Na podstawie przeprowadzonych badań przekonała się, że dzięki temu może pozyskiwać znacznie wyższe przychody. Jest więc to szkolenie dobrze ukierunkowane.
Podobnie jest z programistą, który na początku poznaje kilka głównych języków programowania. Ale później na nich nie poprzestaje. Także skupia się na pozostałych, aby być na bieżąco z technologią IT, która przecież nie zatrzymała się w miejscu.
Czy warto się uczyć?
Odpowiedzieliśmy sobie, że tak, ale mimo wszystko warto jest to sobie powtórzyć. Starajmy się przygotować sobie kartkę A4 z długopisem czy arkusz kalkulacyjny, w którym to później możemy dokładnie zaplanować, jakie są nasze cele związane z nauką. Czasami dotyczą one przejścia pewnych kursów i szkoleń.
Innym razem otrzymania pracy marzeń. Dobrze jest wyznaczyć sobie kilka takich celów, zarówno krótkoterminowe i długoterminowe. A następnie dokładnie ustalić, jak będziemy je po kolei realizować w danym strumieniu czasu.
nauka to do potęgi klucz