Czy podpisanie intercyzy to zły pomysł i świadczy o braku zaufania? Poznaj wady i zalety takiego rozwiązania, czyli gdy miłość nie zawsze jest to grobowej deski

Coraz więcej osób decyduje się na podpisanie intercyzy. Z punktu widzenia prawnego takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne i jednocześnie wygodne, szczególnie gdy jeden z małżonków zarządza dużą firmą, która z roku na rok generuje solidne przychody. Jednak dla niektórych intercyza może oznaczać zwyczajnie brak zaufania. A jaka jest prawda? Czy warto się na nią zdecydować? Postaramy się do tego tematu podejść rzeczowo i bez uprzedzeń.

Czym jest intercyza? Co warto wiedzieć?

Warto dowiedzieć się, czym jest owa intercyza, o której tak wiele się mówi. Pod tym pojęciem kryje się umowa majątkowa zawarta między małżonkami bądź też osobami, które dopiero mają zamiar wstąpić w związek małżeński. Prowadzi ona do odmiennej ustawy majątkowej ustroju małżeństwa, czyli, tłumacząc na prosty język, w małżeństwie wszystko jest wspólne, natomiast przy intercyzie jest podział na to, co „moje” i „twoje”. Oczywiście pamiętajcie, że majątek, który zgromadziło się przed ślubem zawsze pozostaje odrębny.

Intercyza – rodzaje

Wiele spraw rozwodowych potoczyłoby się zdecydowanie szybciej gdyby małżonkowie mieli podpisaną intercyzę. W ten sposób podział majątku przebiega szybko i bez nerwów, gdyż tak naprawdę każdy małżonek wie, co należy do niego. Co ciekawe intercyzę można podpisać zarówno przed ślubem, jak i po ślubie. Najczęściej stosuje się całkowitą rozdzielność majątkową, a więc każdy z małżonków dysponuje odrębnym majątkiem i decyduje o nim. Co ciekawe, taka intercyza jest często wykorzystywana, jeżeli jeden z małżonków prowadzi biznes i gdy biznes zaczyna przynosić straty, a on sam staje się dłużnikiem. Dzięki intercyzie jego żona z automatu nie jest dłużniczką. Można także zdecydować się na intercyzę, jaką jest ograniczenie wspólności majątkowej, a więc z majątku wspólnego usuwa się określone składniki. Bardzo rzadko spotykaną formą jest rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków. Najczęściej stosowana jest w przypadku takich małżeństw, w których jedna osoba jest aktywna zawodowo, a druga nie pracuje i zajmuje się domem. Jeżeli dojdzie do rozwodu, wtedy dorobek małżonków zostaje wyrównany.

Czy warto zdecydować się na intercyzę?

Jeżeli z miesiąca na miesiąc uzyskujecie wysokie przychody, to niewątpliwie intercyza będzie dla Was zabezpieczeniem, jeżeli doszłoby do rozwodu. Ale druga strona nie zawsze chce ją podpisywać, gdyż tak naprawdę kojarzy się ona z brakiem zaufania. Jednak biorąc pod uwagę, jak wiele małżeństw rozpada się, często okazuje się, że mimo wszystko warto było podjąć decyzję o intercyzie. Oczywiście wszystko również zależy od tego jaką intercyzę się wybierze i co zakłada. Warto tutaj wiedzieć, że po rozpadzie małżeństwa, drugi z małżonków nie zostaje z niczym i może otrzymać zadośćuczynienie, czyli tzw. odszkodowanie, jeżeli nie z jego winy doszło do rozpadu związku. Ponadto intercyza zazwyczaj obejmuje zabezpieczenie dla dzieci.

Intercyza krok po kroku

Naprawdę wiele osób decyduje się na rozwody. Białystok jest miastem, w którym z roku na rok rosną statystyki dotyczące całkowitego ustawowego rozpadu małżeństwa. Dlatego, jeżeli chcecie podpisać intercyzę, to wystarczy tylko udać się do notariusza, gdzie otrzymacie akt notarialny. Jest on konieczny, aby zawrzeć nową umowę majątkową. Oczywiście wcześniej musicie ustalić wszystkie warunki i obie strony muszą się na nie zgodzić. Sami decydujecie, czy wybieracie ograniczenie wspólności majątkowej, czy rozdzielność majątkową, a może rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków. Aby podpisać ten akt notarialny potrzebujecie tylko i wyłącznie dowodów osobistych, a jeżeli intercyza ma być podpisana już po zawarciu małżeństwa, to konieczny jest akt małżeństwa. Dzięki temu w razie rozwodu unikniecie kwestii spornych,a rozwód zazwyczaj jest zdecydowanie szybciej zasądzony niż miałoby to miejsce w przypadku braku intercyzy.

Naszym zdaniem intercyza nie oznacza braku zaufania, ale jest praktycznym podejściem do związku. Musicie jeszcze pamiętać o kosztach związanych z podpisaniem intercyzy. Jeżeli podpisujecie ją przed ślubem, zapłacicie nie więcej niż 400 zł. Sytuacja wygląda nieco inaczej, jeżeli podpiszecie intercyzę po ślubie. Wtedy też same taksy notarialne wahają się od 100 do 10 tys. zł. Do tego oczywiście w jednym i drugim przypadku trzeba doliczyć podatek VAT oraz koszty egzemplarza wypisu od umowy.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij