Audyt bezpieczeństwa w firmie – czyli jak chronić swoje dane przed wyciekiem lub hakerami?

W dobie powszechnej informatyzacji i przetwarzania danych na komputerach, w telefonach i wielu systemach informatycznych, coraz łatwiej o to, aby dane w Twojej firmie wyciekły lub zostały wykradzione.

 

Ryzyko wycieku danych rośnie wraz z ilością danych, ilością systemów i połączeń między nimi. Wiele zależy od zastosowanych rozwiązań i technologii, procedur związanych z przetwarzaniem danych (lub ich braku) stosowanych w organizacji, oraz przede wszystkim od czynnika ludzkiego. Bo zazwyczaj to właśnie czynnik ludzki jest najsłabszym ogniwem zabezpieczeń danych w firmach. Różna jest bowiem świadomość użytkowników systemów o niebezpieczeństwach, różne umiejętności cyfrowe, różne urządzenia i różne podejście do ustalonych w organizacji metod pracy i zasad bezpieczeństwa.

 

Oto przykładowe przyczyny i sytuacje, które mogą się wydarzyć w firmie:

  • włamanie do sieci firmowej i kradzież danych w wyniku nieodpowiedzialności pracownika działu IT, który nie aktualizuje oprogramowania i zabezpieczeń zasobów firmy lub w wyniku braku takiej osoby w firmie (w szczególności dotyczy to tych najmniejszych firmy, których na to nie stać, lub nie widzą one takiej potrzeby)
  • włamanie się do bazy sklepu internetowego lub strony firmowej, w której przechowywane są dane osobowe klientów firmy w wyniku braku odpowiednich zabezpieczeń serwera, braku aktualizacji oprogramowania czy zbyt słabych haseł stosowanych w systemach
  • kradzież przenośnych urządzeń lub nośników danych lub ich zgubienie przez pracownika firmy, w wyniku czego dane mogą trafić w niepowołane ręce,
  • skasowanie danych firmowych w wyniku działania wirusa, trojana lub inne szkodliwe oprogramowanie, zainstalowane na urządzeniu przez nieświadomego użytkownika lub w wyniku braku oprogramowania zabezpieczającego takiego jak firewall czy program antywirusowy.

 

Aby móc zabezpieczyć się przed takimi sytuacjami, warto wykonać testy bezpieczeństwa firmy. W zależności od ustalonego zakresu, może on zawierać jeden lub wiele z poniższych elementów:

  • zbadanie wewnętrznych zasobów IT firmy – weryfikacja zastosowanych technologii sprzętowych i programowych, zbadania bezpieczeństwa sieci wewnętrznej firmy
  • inwentaryzacja wszystkich miejsc przechowywania danych ważnych z punktu widzenia firmy, zbadanie procedur związanych z ich przetwarzaniem, znalezienie dziur i luk w tych procedurach, które mogą zwiększać ryzyko wycieku tych danych
  • zbadanie bezpieczeństwa stron, serwerów, serwisów www i wskazanie luk w systemach umożliwiających nieautoryzowany dostęp do danych.

 

Po takim audycie powinny nastąpić działania naprawcze, które wyeliminują znalezione błędy i dziury. Dzięki temu bezpieczeństwo danych i zasobów firmy powinno znacząco wzrosnąć.

Należy jednak pamiętać, że taki audyt powinien być wykonywany regularnie co zadany czas, aby móc nadążać ze zmianami w technologiach, procedurach, zmianach w firmie, wymaganiach prawnych i dobrych praktykach, by móc w sposób ciągły zapewniać wysoki poziom bezpieczeństwa. Pamiętajmy bowiem, że znajdujemy się na ciągłym polu bitwy pomiędzy specjalistami ds. bezpieczeństwa a hakerami czyhającymi na nasze dane.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij